Chcete být bohatí? Čtěte knihy od milionářů – 1.díl

Píše se rok 2014 a je podzim. Dějí si zvláštní věci. Já, který za celý život přečetl sotva 5 knih, si dobrovolně objednávám u rodiny knihy jako dárek pod stromeček. Jenže nechci čekat až do vánoc a jednu z knih si kupuju okamžitě. Tak to je vážně síla. Dočista jsem se pomátl.

Nepomátl, ale je to tak. V minulosti jsem bral čtení knih jako ztrátu času. Nechápal jsem, jak někdo před spaním si ještě zvládá číst. Proč chodí do postele, když ještě není unavený a má sílu na čtení? Raději jsem se díval na nějaký film.

chcete být bohatíDneska je to tak, že se těším, až budu mít za celý den vše naplánované hotové a můžu si dát sklenku vína, vzít si oblíbenou knihu, k ruce barevné zvýrazňovače a číst a podtrhávat a zvýrazňovat.

V jednom ze svých článků jsem popisoval, co se vám stane, když narazíte na knihu, která vám změní život a otočí ho o 180°. A přesně tahle kniha u mě odstartovala naprostou proměnu a čtenářskou vášeň.


Chci vám ukázat, proč je dobré číst. Jak správně číst a jak pracovat s knihami, které vám můžou změnit život, jako se to stalo mně.


Ve škole nás naučili, jak dobře zapadnout do systému. Být študovaný, vzdělaný, najít si dobré zaměstnání a udržet si ho jak jen to jde. I páni rodičové tyto myšlenky do nás hustili. Ale neukázali nám, jak žít dle našich představ. Nemějme jim to za zlé. Byli také tak vychovaní. Neměli informační možnosti, jako máme my dnes. Proto je třeba si tyto informace, toto učivo, hledat sami. A budete se divit, kolik toho je dostupné za pár kaček nebo dokonce zcela zdarma.

Všechny vědomosti k tomu, abyste mohli žít váš vysněný život, máte totiž uloženy v sobě. Ano, možná se vám to zdá jako klišé, ale když už to slýcháte ze všech stran, tak asi na tom něco bude. Minimálně to stojí za to vyzkoušet, protože správně přečtená a pochopená kniha ve vás probudí experta.

Romány a detektivky jsou fajn, i já jsem je četl. Mým jediným a oblíbený spisovatelem je John Grisham. Mám od něho přečteny 3 knihy. Ty další dvě, které jsem v životě přečetl, byly Lovci mamutů a Děti z Bullerbynu, někde ještě na škole. Ty mi moc do života rady nedaly. A tak jsem změnil repertoár.


Chcete být bohatí? Čtěte knihy od milionářů!


Tady jsou 4 z těch, které dnes jsou „topkami“ v mé knihovně:

1. DEBORDELIZACE HLAVY – Ivo Toman

Zásah na první dobrou. Tohle je TA KNIHA, která mi otevřela mysl, změnila myšlení a pohled na život jako takový.

Pokud večer usínáte s bordelem v hlavě, je úplně jedno kolik prášků na spaní berete…

2. KONEC PROKRASTINACE – Petr Ludwig

Nechtěl jsem ji číst a nakonec jsem unešený z jejího obsahu. Tolik praktických a srozumitelných návodů, jak se naučit plnit velké a složité úkoly bez zbytečného odkládání.

Každý z nás by se dal obrazně rozdělit na dva nezávislé tvory. Na divokého slona a na jezdce, který ho řídí. Slon v tomto modelu symbolizuje naše emoce a jezdec naše racionální uvažování.

3. MYŠLENÍM K BOHATSTVÍ – Napoleon Hill

Tato kniha má pro mě výjimečný význam. Dostal jsem ji i s věnováním od podnikatele Jirky Mazura, který má 25 praxe v podnikatelských činnostech. Říká o ní, že je to jeho podnikatelská bible.

Opravdu „myšlenky mají značnou váhu“, a to zejména tehdy, když jsou spojeny s pevně stanoveným cílem, vytrvalostí a palčivou touhou proměnit se v bohatství nebo jiné materiální statky.

4. JAK MYSLÍ MILIONÁŘI – T. Harv Eker

Už sám název mluví za vše. Ano, dozvíte se, jak se svým myšlení pracují milionáři. Díky této knize probudíte ve své hlavě „penězotvorné buňky“. Knihu mi věnovali úžasní lidé – Stáňa Mrázkova a Jirka Stibor – moji průvodci a učitelé v info podnikání.

Dejte mi pět minut a já vám řeknu, jestli někdy v životě dosáhnete bohatství, nebo jestli budete pořád žít od výplaty k výplatě.


Další tituly v mé knihovně, které přijdou brzy na řadu – Mysli, konaj, zbohatni (Andy Winson), Ukradený potenciál (Claudio Depeyrac), Milionový email (David Kirš), Učebnice sebelásky (Lucie Kolaříková).

chcete být bohatí

Pravda, moc jsem toho nepřečetl. Není totiž důležité, kolik knih přečtete, ale jak s nimi naložíte. Můžete se stát naprosto vášnivým čtenářem, přečíst kvanta knih za rok, ale stále žádná změna nepřichází. Vše je stále stejné. Stejný každodenní kolotoč. Dny a roky stále plynou a nic.

Chyba není ve špatném výběru knihy. Ani dokonce v intenzitě čtení. Chyba není ani tak ve vás, jako ve způsobu práce s knihou. Jak již jsem psal výše, vše máme uloženo v sobě. Je třeba to tedy najít, probudit a umět s tím pracovat. Talenty, myšlenky, způsoby, náměty, projekty, svobodu, štěstí, bohatství…to vše už máme, uloženo hluboko v nás.

Jak tedy pracovat s knihou, která nás oslovila a cítíme, že to může být TA KNIHA?

Jedna má známá se mi ptala, když jsem psal tento článek, o čem to bude. Napsal jsem jí, že o správném způsobu jak číst knihy. Dostal jsem následující reakci:

Přečtu knihu, udělám závěr a jdu dál. 🙂

Trošku vám tento způsob pozměním.

Sebevzdělávání není jenom o čtení zajímavých a naučných knih. Je to pouze jedna z možností, jak se dostat k dostupným informacím, které vám změní život. Třeba pro vás zrovna není čtení ta správná varianta. I já jsem to tak měl. Číst mě prostě nebavilo.

Postupem času jsem přišel na nové a nové techniky sebevzdělávání, které jsem začal používat a můj obrat v životě získal raketový vzestup. Jsou to propracované techniky, které se do článku nehodí a nevejdou. Podrobně o tom, jak se jednoduše a efektivně vzdělávat, abyste bez zbytečné námahy dosáhli cíle, píšu v praktickém průvodci Majitelem svého života…ve kterém máte k dispozici i Pracovní sešit.

Do té doby, než přejdete na 2. díl tohoto článku, najděte si své životní „učebnice“, a nebo se inspirujte mým doporučením. V příštím díle vás naučím, jak efektivně s knihou pracovat, aby se skutečně stala změna ve vašem životě.

Jiří Král

Mojí vášní jsou životní změny a lidské příběhy. Podnikám, radím, inspiruji, podporuji, motivuji a pomáhám lidem při změnách života. Jednoho dne jsem se rozhodl nepřežívat, nebýt průměrný, ale žít svůj život naplno. Opustil jsem svůj "krysí závod" a díky zásadním změnám jsem dnes skutečným majitelem svého života.

Jsem autorem praktického eBooku Majitelem svého života, jako průvodce na cestě životními změnami. Více o mně se můžete dočíst v mém příběhu.

Spojte se se mnou na facebooku.

Napsat mi můžete na jirka@jirka-kral.cz
Komentáře