Často se opakuje otázka: Čím se živit? Jak pomáhat lidem?

Čím se živit

Znáte to…člověk je toho plný, má spoustu informací, zážitků, zkušeností a chce je předat. Nechce si je nechat pro sebe. Ale jak na to? Čím se živit? Jak pomáhat lidem? Vyběhnout jen tak na ulici, zastavovat lidi a vnucovat jim svoje myšlenky? To chce kus odvahy. A obávám se, že to je zastaralý způsob, který fungoval před pár desítkami let. Našel jsem však moderní způsob prezentace.

Před pád měsíci jsem pustil do světa svůj eBook Jak na životní změny v 5 krocích. Dal jsem dohromady motivační a inspirující elektronickou knihu, kde jsem vše srovnal a shrnul do srozumitelné řeči pro lidi, kteří prahnou po životních změnách, ale neví jak začít.

No, a co se nestalo. Majiteli tohoto eBooku v době, kdy píšu tento článek, je 460 lidí. A díky tomu dostávám ohlasy, ve kterých se často opakuje otázka:
„Čím se vlastně živíte? Jak pomáháte lidem? Co je vaše profese? Co děláte a proč?“

Pokud to tedy není patrné z mého příběhu, tak tuto etapu svého nového života vám přiblížím.  Co mě živí, proč dělám zrovna tuto práci a jak pomáhám lidem.

Cesta k profesní svobodě

Byl podzim 2010 a s přítelkyní jsme řešili finanční produkty. Plánovali jsme si budoucnost a potřebovali jsme s tím pomoct v rámci financí. Chtěli jsme vlastní bydlení, ale prostředky na to nebyly. Dneska už ani nevím, kde se vzal, tu se vzal, probíhala schůzka s naším finančním poradcem. Zřejmě přítelkyně ho získala na doporučení svých známých, že je dobrý a schopný. A nemýlili jsme se. Opravdu ten člověk věděl, o čem mluví a jak na to.

Vysvětlil, poradil, ukázal možnosti a hned jsme věděli, na čem jsme. To by měl být standard u těchto lidí. Ale mě zaujalo něco jiného, než právě řešení našich potřeb.
Ten chlapík byl absolutně v pohodě. Do ničeho nás netlačil, nic nám nepodsouval. Bylo mu tak nějak jedno, jestli se rozhodneme pro něho nebo ne. Povídal si s námi o životě, o obyčejných věcech a zajímal se o nás, o lidi a ne o naše peněženky. V tu chvíli si mě „koupil“.

Přístup toho člověka mě dostal. Říkal jsem si, že musí mít super práci, když je v pohodě, není ve stresu, pomáhá lidem a má výsledky. Má čas pro sebe, nemá nepříjemné šéfy a nevstává znechuceně ráno do práce. Měl příjemné vystupování, byl pozorný. Najednou jsem cítil, že je tam jenom pro nás.

Na další jeho návštěvě u nás z něho vypadlo, zda bych chtěl o té jeho práci vědět něco víc. Řekl jsem, že ano. Tušil jsem, že se budeme následně bavit i o spolupráci, ale nevěřil jsem si, že bych mohl být dobrý jako on. Řekl mi, že jsem rozumný a schopný, že jsem komunikativní. A to byl můj předpoklad a kredit…samozřejmě tato věta je trošku ironie. Jenže se ukázalo, že to byl velmi důležitý předpoklad.

V tu dobu jsem byl zaměstnaný. Pracoval jsem jako logistik a plánovač ve firmě, která byla dodavatelem profilové oceli pro automobilky. Samý stres, neperspektivní zaměstnání, nic moc výplata, nechuť při ranním vstávání s představou toho, co mě zase bude čekat v práci. Plnění nesmyslných nařízení, žádná možnost vlastního uplatnění. A smetanu slízne většinou ten nahoře.

Vstoupil jsem tedy do základního školení ve společnosti, která mi ukazovala, že obchod a finanční poradenství je tady úplně něco jiného, než jsem si představoval. Naučil jsem se pár základních postupů. Učil jsem se nové věci, následoval fungující systém a dával ho ihned do praxe.

Zatěžovat vás dalšími pracovními postupy nechci. Pro mě bylo důležité to, že nemusím okamžitě opouštět zaměstnání, které mi generovalo jakýsi příjem. Můžu se postupně učit a získávat zkušenosti v oblasti finančního poradenství. A přesto výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat.

Složil jsme zkoušky na licenci u České národní banky a mohl tak začít můj svobodný život. Samozřejmě v tu chvíli jsem ještě ani netušil, jakým směrem se to vše bude ubírat.

Tím, že jsem se rozhodl zkusit uspět na poli finančního poradenství, jsem se dostal mezi lidi, kteří přemýšleli o životě jinak. Měli jiné možnosti, které jim ukázaly lepší život. Prožíval jsem kontrast mezi situacemi v zaměstnání a touto novou, zajímavou prací. Do čtyř hodin v zaměstnání a odpoledne, v tu dobu pro mě ještě netušícím, mém „novém životě“.

Neočekával jsem od toho nějaké závratné výdělky. Řekl jsem si, že pokud mi to přinese nějaký ten tisíc navíc k výplatě, tak budu spokojený. Moji první dva klienti přišli po čtyřech měsících. A já jsem si vydělal polovinu své měsíční výplaty.

Udělal jsem své nejlepší rozhodnutí v životě.

V zaměstnání stres, žádná perspektiva, plnění snů někoho jiného, socialistický přístup k zaměstnancům. Naproti tomu práce, která je příjemná, perspektivní, pomáhá lidem, svobodná časově i místem, s velmi dobrým výdělkem.

V zaměstnání jsem dal výpověď a pustil se naplno do práce finančního poradce. Řekl jsem si, že jestli pár hodin odpoledne při zaměstnání mi přinese polovinu příjmu z výplaty, tak když se tomu budu věnovat naplno, budu mít minimálně to, co na výplatu v zaměstnání.

Čím se živit

Dneska už vím, že to nejsou peníze, které mě dělají šťastným a spokojeným. Je to způsob života a práce. Věnuji se tomu, co mě baví. Povídám si s lidmi, vyprávím jim příběhy, řeším jejich potřeby. Pomáhám jim komplexně zabezpečit život a to nejenom po stránce finanční. Sám si řídím svoji práci a svůj život.  Ano, vstávám ráno na budík, ale protože chci a ne, že musím. Plánuji si svůj čas strávený prací, abych se mohl věnovat svým koníčkům, přátelům, mohl cestovat kdykoliv a kamkoliv.

Víte co je sranda? …že dneska je v ČR aktivních 140.000 finančních poradců. Možná už daleko víc. Mohl jsem si říct, jako spousta lidí, že to pro mě není, že to nezvládnu, že je nás už tolik, že pro mě klienti nejsou. Mohl jsem poslechnout lidi z mého okolí, že to už je za zenitem, že ti, co si měli nahrabat, už si nahrabali. Málem jsem s tím seknul při prvních nezdarech.

Dneska vím, že prakticky nemám konkurenci. Nikdo nemá konkurenci v tom, co dělá, když se řídí srdcem, dělá to s nadšením a vášní, pro lidi. Ne za vidinou zisku. A peníze přicházejí automaticky, pokud se člověk řídí jednoduchými pravidly.

Proč jsem uspěl v takovém množství lidí stejné profese?

Jsem JINÝ. A to si myslím je předpoklad k tomu, aby člověk uspěl v jakémkoliv oboru. Odlišit se od ostatních.
Netlačím na své klienty a neuzavírám produkty jak na běžícím pásu. Vybírám si své klienty, kteří opravdu stojí o moje služby. Jsem k nim férový a upřímný. Říkám jim i to špatné, co se může stát. Zakládám si na péči a servisu pro své klienty. Radím, informuji, pomáhám. Nedívám se na svůj prospěch, ale na spokojenost klienta. Nejsem tu pro klienta jenom na chvilku, má mě na celý život.

Dal jsem se na cestu, která není jednoduchá, ale stojí za to. Jsem na cestě, na které si můžu plnit své sny. Nikdo jiný o tom nerozhoduje, jenom já sám. Vlastně dneska nepovažuji svoji práci za PRÁCI, ale za svůj životní styl. Potkávám se s lidmi, povídám si s nimi, inspiruji je, předávám jim své zkušenosti. A pokud mě chtějí využít pro zajištění jejich potřeb, jsem jim k dispozici. Pro takové lidi tady jsem.

Ono je jedno, na jakou cestu se člověk vydá. Důležité je, že se na ni vydal. Žene ho takový ten vnitřní motor a touha dojít k vysněnému cíli.  A je úžasné, jaká dobrodružství na té cestě pozná. Ta cesta je většinou plná překážek. A právě překážky člověka dělají silnějším.

Čím se živitKaždý jsme originál. Každý máme svá specifická přání a sny. Každý uvnitř sebe máme talent, který nemá nikdo jiný. Máme své vlastní zkušenosti. Každý z nás máme svůj specifický přístup k životu, k práci, případně ke svým klientům. Existuje spousta profesí, kdy si člověk říká, jak se někdo nový tím může ještě uživit…kadeřnice, nehtařky, zedníci, realitní makléři, maséři, kuchaři, číšníci, atd.

Znám lidi uvedených profesí, kteří jsou mistři svého oboru. Uvědomili si základní předpoklady k tomu, aby byli úspěšní. Nemusí se proto obávat konkurence.

A pokud cítíte i vy, že se chcete prosadit a posunout svůj život na vyšší úroveň, tak se zaměřte na tyto věci:

  1. Rozhodněte se a určete si cíl, ať už je jakýkoliv
  2. Objevujte svůj talent a svoji životní vášeň
  3. Běžte do akce a překonávejte překážky
  4. Učte se od těch nejlepších
  5. Nikdy to nevzdávejte
  6. Využívejte moderní technologie jako zkratku k úspěchu

 

A závěrem jeden z nejdůležitějších předpokladů úspěšného člověka v jakémkoliv oboru:

Nejdříve je třeba pomáhat, abyste pak mohli prodávat.

Zkuste se zamyslet nad tím, jestli díky těmto větám v závěru byste mohli přijít na to, čím se živit, jak pomáhat lidem. Jak lidem nejdříve něco ze sebe dát, aby pak rádi u vás ty svoje peníze utráceli.

 

Nejprve je třeba udělat změnu v sobě. Stejně tak, jako jsem to před pár lety udělal já. Proto jsem dnes skutečným majitelem svého života. Není to vůbec složité. Mnohdy velmi jednoduché a účinné věci máte přímo na dosah.

Jiří Král

Mojí vášní jsou životní změny a lidské příběhy. Podnikám, radím, inspiruji, podporuji, motivuji a pomáhám lidem při změnách života. Jednoho dne jsem se rozhodl nepřežívat, nebýt průměrný, ale žít svůj život naplno. Opustil jsem svůj "krysí závod" a díky zásadním změnám jsem dnes skutečným majitelem svého života.

Jsem autorem praktického eBooku Majitelem svého života, jako průvodce na cestě životními změnami. Více o mně se můžete dočíst v mém příběhu.

Spojte se se mnou na facebooku.

Napsat mi můžete na jirka@jirka-kral.cz
Komentáře