5 zásadních chyb, jak se správně (ne)ROZHODOVAT!

jak se správně rozhodovat

To, aby mělo vaše rozhodnutí ten správný efekt, probíhá ve třech fázích nebo chcete-li, na třech úrovních:

  • myšlení,
  • teorie na papíře,
  • akce.

U 90% lidí končí jejich rozhodnutí na papíře, tudíž v jejich životech neproběhne žádná zásadní změna k lepšímu. Víte, proč tomu tak je?

 

Určitě vám teď hlavou proběhla myšlenka, že vy mezi ně rozhodně nepatříte. Vy se většinou rozhodujete správně a efektivně. Teď ale ruku na srdce – probíhá váš život skutečně podle vašich představ? Buďte k sobě upřímní. Pokud není takový, jaký byste ho chtěli mít, je to možná právě díky tomu, že děláte jednu z 5 častých chyb, díky kterým přicházíte o možnost, jak se správně rozhodovat.

Vše, o čem se tu dočtete, je z mé praxe, z mého života, z příběhů mých klientů, které mi vyprávějí.

Blíží se nám konec roku a většina z nás budeme bilancovat a dělat plány na rok následující. Co se nám povedlo a nepovedlo, kam jsme se posunuli, jak se nám změnil život, kým jsme se stali a jak moc jsme se přiblížili ke splnění našeho životního snu.

Upřímně, bilancování nemám moc rád. Spíš k tomu přistupuji tak, že se lehce ohlédnu, kde jsem byl na začátku roku a kde jsem teď. Zkuste to taky tak. Pomůže vám to v jedné zásadní věci. Uvědomit si, co jste udělali pro to, kde jste dnes.

Pokud jste se v životě za ten rok posunuli dál, je dobré to v příštím roce zopakovat, případně zdvojnásobit aktivitu. Jestli jste nenašli nic, co se vám povedlo, zřejmě budete tam, kde jste byli před rokem.

Možná jste takto spokojeni a nehodláte nic měnit. V tom případě vám doporučím přestat číst tento článek. Po jeho přečtení vám hrozí to, že by se kvalita vašeho života mohla zlepšit 🙂

Dobrý den, vítejte ve světe, jak se správně ROZHODOVAT.

Jsem přesvědčený o tom, že ohlédnutí se za rokem 2016 pro vás bude jako pohled do zlaté truhly, pokud odstraníte ze svého života těchto 5 častých chyb, jak se správně rozhodovat. Ta truhla bude buď prázdná nebo se začne plnit.

A jaké že to jsou chyby:jak se správně rozhodovat

  1. Rozhodnutí jenom na puse.
  2. Co na to řekne okolí?
  3. To nezvládnu! Do toho nejdu!
  4. Čekání na dokonalost.
  5. Hned zítra. Příští týden. Určitě od Nového roku.

 

Jak tyto chyby odstranit?

jak se správně rozhodovat

1. chyba: Rozhodnutí jenom na puse

Stručně a jasně – pokud neustále dokola budete jenom mluvit o svých rozhodnutích, stále jenom o nich přemýšlet, vylepšovat jejich skutečnost, tak se u vás nic nezmění. Za rok bude vaše „zlatá truhla“ prázdná jako dnes. Je třeba jít do akce.

Ať už je vaše rozhodnutí jakékoliv, stůjte si za ním a běžte okamžitě pro jeho naplnění něco udělat. Čím déle budete nad ním přemýšlet, tím více se vám bude vzdalovat jeho naplnění.

Zvedněte zadek a mozek se přidá.

Mrkněte se na úvod tohoto článku. Přemýšlíme, rozhodujeme se, vytváříme plán, kreslíme mapu…ale to je tak všechno. A neustále realizaci odkládáme.
Pokud nepůjdete do akce, nezjistíte, jestli vaše rozhodnutí bylo to správné. To je jediná cesta, jiná neexistuje.

jak se správně rozhodovat

2. chyba: Co na to řekne okolí?

Toto je jedna ze dvou největších obav, zřejmě kvůli které děláte tu chybu, že se rozhodnete ne podle toho, co chcete vy a jak to cítíte, ale podle toho, jak na to bude reagovat vaše okolí.

Zajdu si k holiči a změním si totálně svůj účes. No jo, ale jak to přijmou doma, rodiče, děti, v práci, kamarádi. Co když mě odsoudí, Co když se se mnou přestanou bavit? Co když se po mně bude šéf vozit za to, jak vypadám?

Manželství je v totálním rozpadu. Vůbec si nerozumíme. Každý máme jiný pohled na budoucí život. Rozvedu se. Ale co na to řeknou rodiče? Vždyť máme děti. Budou si na mě ukazovat, že jsem opustil svoji rodinu. Přijdu o společné přátele.

Já už takhle dál nemůžu. Pořád jenom stres, přesčasy, práce o víkendech. A peníze pořád stejné. Dám výpověď a najdu si něco jiného. Začnu podnikat sám na sebe. Ty jo, ale co na to řekne partner/ka? Rodiče mi předhazují pořád nějakou jistotu zaměstnání. Budou mi chlapi na pivu rozumět, když to udělám?

A spoustu další rozhodovacích procesů si můžete přidat podle sebe.

Jak to řešit?

I kdybyste neměli jednu nohu a viděli na jedno oko, i kdybyste měli sotva na chleba, nebo naopak se stali milionáři a cestovali po celém světě, důležití lidé ve vašem životě vás budou brát takového, jaký doopravdy jste. Budou vám přát úspěch a pomůžou vám, když se nebude zrovna dařit. Všichni ostatní ve vašem životě pouze zabírají místo těm, kterým stojí za to věnovat více vašeho času a prostoru.

jak se správně rozhodovat

Rodiče to všechno časem pochopí, protože vás mají rádi. Zjistí, že to myslíte vážně a že jedině tak budete šťastni a spokojeni. Ti přátelé, kteří nezvládnou vaši změnu, nepatří do vašeho života. Vy je nepotřebujete. Naopak se objeví ti, kteří vždy u vás mají své místo.

Neřešte okolí, tomu to je jedno. Rozhodujte se podle sebe, ať jste sami se sebou spokojeni. Okolí se přidá.

jak se správně rozhodovat

3. chyba: To nezvládnu! Do toho nejdu!

A druhá obava, kvůli které vše ztroskotá – strach z neúspěchu. Nevěříte si. Je to pro vás nové. Pokládáte si otázky typu: Mám dostatek zkušeností? Moje vzdělání tomu neodpovídá. Nikdy jsem to nedělal. Je tu spousta lepších profíků, kteří to zvládnou raz dva. Velká konkurence a ti co už měli uspět, uspěli.

STOP! Přestaňte takto uvažovat.

Tyto myšlenky zabíjí správné principy rozhodování. Takto si sami v sobě vytváříte představu, která neexistuje. Ta situace ještě nenastala a vy už jste se odsoudili k neúspěchu.

Takže, jediný způsob, jak zjistit, jestli vy jste ten člověk, který na to má a který to zvládne, je jít a udělat to. Zjistit, jestli i bez dostatečných zkušeností to můžete zvládnout. Zvládnout uspět v oboru, i když na to nemáte dostatečné vzdělání. Porazit konkurenci jiným způsobem než profesionalitou (poznámka autora: jakožto finanční poradce jsem bez zkušeností a vzdělání začínal před pěti lety, kdy bylo registrováno aktivních 120.000 finančních poradců v ČR – a uspěl jsem).

jak se správně rozhodovat

4. chyba: Čekání na dokonalost

Tato chyba sama o sobě už vypovídá o tom, že spousta nápadů a projektů nespatří světlo světa jenom proto, že majitelé a autoři stále zdokonalují jejich šablony. Pak se najde někdo, kdo vezme prototyp, a dá ho do praxe…z toho odborného měřítka. A na základě ohlasů ho pak trefně zdokonaluje.

V životě je to tak, že možná máte strach opět z neúspěchu a reakce okolí. Snažíte se vaše rozhodnutí vylepšovat ze všech stran tak, aby na něm nešlo najít chybu.
Pokud takto budete přistupovat k rozhodování, tím více se chyba najde.

Obraťte tedy tento způsob. Rozhodněte se a udělejte to, co cítíte za správné. Vy sami. Svět už se s tím nějak popere a ukáže vám, co vylepšit a zdokonalit. Vytvoříte si tak náskok před ostatními, kteří stále budou věčně jenom vylepšovat někde doma pod pokličkou.

jak se správně rozhodovat

5. chyba: Hned zítra. Příští týden. Určitě od Nového roku.

Když se podíváte na první chybu z těchto pěti, tak s ní úzce souvisí. Proč? Říká se tomu „chorobné odkládání úkolů“, neboli PROKRASTINACE.

Reakci okolí máte vyřešenou. Víte, že to můžete zvládnout, když se do toho pustíte. Nebudete čekat na dokonalost, ale to, co máte, ukážete světu….jenže začnete až příští týden, protože … (a sem si můžete dosadit jakoukoliv další výmluvu, proč vaše rozhodnutí neudělat hned).

Toto je nejčastější chyba, která navždy pohřbí vaše rozhodnutí. V situaci, kdy se rozhodnete, se v těle odehrávají pocitové reakce. Pokud se pustíte do vašeho rozhodnutí udělat danou věc hned, většinou se posunete  blíž k vytouženému cíli rychleji, než při věčném odkládání.

Právě tyto pocitové reakce umocňují úspěch. V tu chvíli máte nejvíc odhodlání to zvládnout, nejméně pochybností, nejvíce kuráže, nejvíce sebevědomí. Jakmile rozhodnutí odložíte, vše postupně vyprchá a následně realizace vašeho snu a cíle se posune na NIKDY.

Uběhne další rok a vaše rozhodnutí zůstane jenom na papíře.
Není to škoda? Zase uběhl rok a nic.

Teď už víte, jaké chyby jsou příčinou toho, že se změny ve vašem životě neodvíjejí tak, jak byste chtěli. Záleží teď na vás, jestli uvedené chyby budete dělat i do budoucna a nebo si budete chtít plnit svoji zlatou truhlu tak, že je odstraníte. Minimálně to zkuste a přesvědčte se sami. Když to funguje mně, bude to fungovat i vám.

Pokud byste se chtěli dozvědět více, jak se skutečně správně efektivně rozhodovat, staňte se nefalšovaným MAJITELEM SVÉHO ŽIVOTA už teď.

Jiří Král

Mojí vášní jsou životní změny a lidské příběhy. Podnikám, radím, inspiruji, podporuji, motivuji a pomáhám lidem při změnách života. Jednoho dne jsem se rozhodl nepřežívat, nebýt průměrný, ale žít svůj život naplno. Opustil jsem svůj "krysí závod" a díky zásadním změnám jsem dnes skutečným majitelem svého života.

Jsem autorem praktického eBooku Majitelem svého života, jako průvodce na cestě životními změnami. Více o mně se můžete dočíst v mém příběhu.

Spojte se se mnou na facebooku.

Napsat mi můžete na jirka@jirka-kral.cz
Komentáře