Lékaři stanovili diagnózu – strach

diagnozu strach

Byl čas Mikuláše, rok 2001. Z nebe padaly vločky sněhu a na zemi se mísily s ledovou tříští. Přesto jsem byl ředitelem nucený vyjet za klienty. Ach ti ředitelé. – Viděl jsem ho na poslední chvíli, na horizontu. Slunce mi svítilo prudce do očí. Zatracený sněhový jazyk. Auto v protisměru. Už se nedalo nic dělat. Lékař stanovil diagnozu STRACH – fraktura acetabula (zlomenina kyčle) nadvakrát.

Takto začal můj nový život – život bez zbytečných pravidel. Začal jsem konečně žít, překonávat strachy a užívat toho, co život přináší.

Pohyb já miluju. A tak, když mi po autonehodě lékaři stanovili diagnózu s tím, že mám omezit namáhavý pohyb, nárazy, otřesy a prudké pohyb v oblasti kyčle, bylo mi jasné, že toto pravidlo už při jeho vyslovení bylo do budoucna z mé strany porušeno.

Měl jsem na výběr dvě možnosti:

  1. Buď poslechnu doktory a se strachem budu dodržovat jejich nařízení, anebo…
  2. Nenechám se omezit dvěma šrouby, které drží zlomenou kyčel pohromadě a půjdu do souboje se strachem. Vytvořím si vlastní diagnózu.

Jsem tak trochu rebel, tak jsem přestal dodržovat pravidla a začal jsem žít. Nechtěl jsem dopadnout jako zamindrákovaný tlustý chlap, který se bojí sebevětšího pohybu.
Se strachem jsme se skamarádili. 🙂

Když píšu tento článek, je mi skoro 40 let a mojí obrovskou vášní, na které doslova ujíždím, je aktivní hraní ledního hokeje. 2x až 3x týdně jsem na ledě a proháním tam mladé kluky. Naplno, s vášní a elánem. A do toho ještě chodím po horách, cca 20-30 km v kuse. Přesně tak…blázen. A nebo jsem prostě věřil sám sobě a ne lékařům. Důvěřuji svému tělu. Nepřevzal jsem jejich strach a pravidla. Vytvořil jsem si svoje. Taková, která mám dodnes. Žít aktivně a nepodléhat předsudkům. Však jde jenom o život.

Možná jste také prošli podobným obdobím. Třeba vás také potkalo nějaké neštěstí a měli jste se zodpovědně rozhodnout, jak dál, jak se ke svému „osudu“ (nemám moc rád toto slovo, ale nenašel jsem jiný ekvivalent) postavit. Možná máte nebo jste měli strach. To je v pořádku. A budete se divit, ale strach je to nejlepší, co můžete mít. Strach vás totiž posouvá v životě dál. Posiluje vaši osobnost a dělá vás silnější. Pokud mu zbaběle nepodlehnete.

A jestli jsem měl já strach? …no jéje, měl. Ale jak už jsem psal, měl jsem na výběr ze dvou možností. A tlustý protivný chlapík jsem tedy být nechtěl. Moje touha a vášeň byla silnější než strach. A o to tady jde.

V životě zažíváme dva druhy strachu.

Ten první jsem si pojmenoval „zdravý strach“ (vidíte, zase jsem si vytvořil svoje pravidlo 🙂 ). Ten v životě potřebujeme, protože nám pomáhá přežít. Například, když stojíte na střeše osmipatrového domu a díváte se směrem dolů. Zdravý strach vám říká, že když skočíte, zřejmě nepřežijete. A tak to neuděláte. Nebo když víte, že momentálně jste schopni skočit do dálky 2 metry, tak je vám jasné, že nepřeskočíte pětimetrový kanál. Půjdete trénovat, dokud neskočíte více jak 5 metrů do dálky.

A pak tu máme druhý strach. Nazveme si ho např. „hloupý strach“. Ten si vytváříme sami a většinou velmi zbytečně. Vylíčíme si v hlavě situaci, která se ještě nestala. Nemáme ji ani podloženou nějakými zásadními fakty a přesto jí podlehneme. Je to jenom naše domněnka a představa neúspěchu, selhání, zklamání, ostudy:

  • mám strach si říct o zvýšení platu, protože ___________________ ,
  • bojím se mluvit před větší skupinou lidí, protože ___________________ ,
  • obávám se, že nedokážu žít sám/sama, když ___________________ ,

(Doplňte si ten váš konkrétní strach, vaši konkrétní obavu, která vám brání udělat to, po čem toužíte.)

Bojíme se neúspěchu, bojíme se odmítnutí, máme strach z ostudy, jak budu vypadat před ostatníma. Obáváme se, že to všechno sami nezvládneme.

A teď si položte otázku sami sobě – co se vám stane, když to dopadne dle té vaší „hloupé“ představy? Přijdete o nohu, o ruku? Přivodíte si tím smrtelnou nemoc? Budou vám muset sešroubovat nějakou kost v těle?
Nic z toho, že? 🙂

Také říkáte svým dětem tuto bájnou větu:

„Prosím tě, jdi to udělat. Nikdo ti za to hlavu neutrhne.“

Stane se maximálně to, že vám na platě nepřidají. Tak se z toho poučíte, trochu více v práci máknete a zkusíte zažádat znova. Pokud vaší žádosti opět nebude vyslyšeno, je nejvyšší čas se zásadně zamyslet nad změnou vaší práce. Postavit se na vlastní nohy, kde si můžete výši svého příjmu regulovat sami.

Jestli se vám před skupinou lidí bude třást hlas a potit nejenom ruce, jestli budete mít sevřený žaludek a bude vám na omdlení, tak je třeba toto vystupování trénovat. Kdybyste viděli moji první osobní prezentaci mé práce před klientem, asi byste se smáli. Bylo mi špatně a zpocený jsem byl víc než na hokeji. Prostě jsem to zkoušel pořád znova a znova. Trénoval jsem si prezentaci a mluvení před zrcadlem.

A dnes? Těším se na to, že můžu poznávat nové a nové klienty a bavit se s nimi. Vytvořil jsem si opět své pravidlo. Nic neprodávám. Prostě si povídáme, já vyprávím příběhy a lidé nadšeně poslouchají…a pak nakupují mé služby.

diagnozu strachPřemýšlíte o odchodu od partnera/ky? Máte strach, že to bude ještě horší, než je to teď? Mám pro vás špatnou zprávu – bude to horší…ale jenom chvíli. Ten strach přijměte za svůj. Prostě se s tím smiřte, že to tak bude. Stav se bude zlepšovat. Přijdou nové příležitosti, objevíte nové možnosti, jak ten prázdný čas vyplnit. Sám jsem si tím prošel. A dneska vím, že to bylo správné rozhodnutí i přes velký počáteční strach.

Cítíte, že vaše strachy a obavy už jsou menší? Možná je to tím, že každý člověk se s tím v životě potácí. Nejste v tom sami. Jediný způsob, jak zjistit, jestli vaše obavy budou naplněny, nebo to skutečně byla strachem vyvolaná představa, je jít a zkusit to. Nikdo vám za to hlavu neutrhne. 🙂

I mě občas přepadne nějaká obava, když se objeví nová výzva. Situace, kterou neznám, nemám ji osvojenou. Vezmu strach za ruku a jdeme do toho společně. A navíc, pocit, který máte po překonání strachu, je velmi posilující. Oblíbíte si ho. Získáte další skvělou zkušenost. Díky tomu rostete jako osobnost. Jste šťastnější a vyrovnanější.

Vytvořte si svá vlastní pravidla, která se vám budou líbit. Naučte se řešit situace bez strachu. Chytněte ho za ruku a buďte kamarádi. Stejně tak, jak to dělám já. A jestli skutečně řešíte nějakou vážnou situaci ve svém životě, toužíte po změně, tak už ji neodkládejte.

Jiří Král

Mojí vášní jsou životní změny a lidské příběhy. Podnikám, radím, inspiruji, podporuji, motivuji a pomáhám lidem při změnách života. Jednoho dne jsem se rozhodl nepřežívat, nebýt průměrný, ale žít svůj život naplno. Opustil jsem svůj "krysí závod" a díky zásadním změnám jsem dnes skutečným majitelem svého života.

Jsem autorem praktického eBooku Majitelem svého života, jako průvodce na cestě životními změnami. Více o mně se můžete dočíst v mém příběhu.

Spojte se se mnou na facebooku.

Napsat mi můžete na jirka@jirka-kral.cz
Komentáře