Chcete být bohatí? Milionářské knihy vám nic nedají, pokud… – 2.díl

V prvním díle článku o správném výběru a čtení knih, které by neměly chybět ve vaší knihovně, jsem vám doporučil některé z nich. Také jsem vám ukázal, proč se váš život nikterak nezměnil, i když jste přečetli snad všechny knihy nejúspěšnějších lidí světa. V tomto díle si ukážeme, jak správně pracovat s takovou knihou. Milionářské knihy vám nic nedají, pokud je nebudete umět využít na maximum. A to si názorně ukážeme.

Nejprve si určete a najděte klidné místo. Vypněte veškeré mobily, tablety, počítače. Oznamte rodinným příslušníkům, že jdete studovat milionářské knihy (doporučuji říkat pouze na vlastní riziko 🙂 ) a potřebujete chvilku klidu. Maximálně hodinku denně vám dát určitě můžou. Připravte si dobrý čaj, sklenku vína, kdo co má rád pro pohodu. Ostatně, i já mám na stole dobrý zelený čaj, když píšu tento článek.

Vezměte si vámi vybranou knihu a začněte číst. Doporučuji si předem vyhledat nějaké informace o autorovi, případně recenzi na danou knihu. Mně funguje hodinka čtení denně – půl hodiny ráno po probuzení, půl hodiny (někdy i více) před spaním. Celou knihu tak za pár dní přečtěte až do konce.

V průběhu čtení vás budou zastavovat myšlenky, které se probudí právě na základě některých poznatků z knihy. To je v pořádku a na chvilku se zastavte a nechte myšlenku vstřebat. Možná vám budou vyskakovat i tzv. AHA momenty. Nápady, které byste hned chtěli jít udělat. STOP! POZOR! Pokud máte u sebe tužku a papír, heslovitě si můžete zapsat nápad. Ale pak se hned vraťte ke čtení.


Nemá smysl nic uspěchat, vše má svůj čas pro správnou chvíli.


Celou knihu si přečtěte až do konce. Žádné podtrhávání, žádné zvýrazňování zajímavých části knihy. Maximálně si udělejte poznámku s AHA momentem. Pokud čtení (studiu) skutečně věnujete hodinu denně, pak takovou knihu máte přečtenou cca za 14 dní. Nejsou to žádné romány, ale knihy o životě a praktické rady, jak svůj život žít naplno. Většinou mívají od 200 do 300 stran.

milionářské knihy 1Následně si knihu vezměte znovu a začněte číst od začátku. Teď však více vnímejte hodnotu informací a už si můžete podtrhávat a zvýrazňovat to, co považujete pro sebe za přínosné a důležité. Dělejte si také intenzivnější poznámky na samostatný papír.

Nechtějte však veškeré informace ihned uvádět do praxe. Vyberte si jednu, dvě a ty postupně zkoušejte a implementujte do svého života. Ne však všechny naráz. Jakmile si osvojíte vámi vybrané, přidejte další. Prostě a jednoduše dělejte to, co se v knihách píše. Zkoušejte na sobě nové praktiky a pozorujte, jak na vás působí. To, co vám fungovat nebude, s čím se neztotožníte, prostě vypusťte a nedělejte.


Milionářské knihy vám nic nedají, pokud je nebudete umět využít na maximum.


Tímto způsobem si budete lépe vytvářet svoji vlastní životní vizi. Získáte jasnější představu o cestě za svými sny. Pochopíte, co v dané situaci dělat tak, abyste měl bohatší a spokojenější život.

Vaše poznámky a zvýrazněné části knihy budou vypadat odlišně od ostatních lidí. Jsme každý originál a každý vnímáme věci jinak. A to je na tom to krásné. Mě zaujaly uvedené 4 knihy. Pro vás to můžou být jenom dvě a další dvě z jiného soudku.

Vy už víte, že se zabývám finančním poradenstvím, práce s lidmi, mám rád lidskost a životní změny. Proto jsem si vybral tyto knihy jako své „učebnice“. Váš obor může být jiný, více zaměřený na profesní stránku. To je naprosto v pořádku. Proto budete číst a studovat jiné knihy. A také s vámi bude rezonovat určitý autor a styl podání.

Jsem přesvědčený o tom, že základem každé životní změny je rozhodnutí a převedení informací do praxe. Ať už jste zaměstnanec, živnostník, nebo máte svoji vlastní firmu a zaměstnance, uvedené milionářské knihy z 1. dílu článku berte jako vstupenku do vašeho nového života. Není důležité, v jakém oboru pracujete. Tyto knihy vás naučí jinak přemýšlet, vnímat více vlastní hodnoty. Objevíte v sobě možnosti, o kterých doposud nevíte, a přesto je máte v sobě.


Všechno už je vymyšlené. Jenom je třeba to podstatné správně používat v praxi. Vše ostatní pustit z hlavy.


Najděte si své „životní učebnice“, které vám záměrně neukázali na školách. Začtěte se a vnímejte jejich hodnotu. To, co považujete za důležité, dejte do praxe. Jedině tak pro vás budou mít knihy výjimečnou hodnotu. Ony vám skutečně můžou změnit život. Třeba jednou jedinou myšlenkou, jako se to stalo mně.

Závěrem mám pro vás jednu situaci, která se mi nedávno stala, a málem jsem se tak připravil o naprosto skvělou knihu.

Začal jsem číst knihu Konec prokrastinace (jedna z doporučených knih pro vás). Zaujal mě název knihy, která ukazuje, jak se zbavit chorobného odkládání úkolů, což je tak trochu můj případ. Po pár desítkách stran mě čtení nějak nebavilo. Bylo celkem nezáživné, nic moc neříkající. Nudilo mě to. No, jasně. Knihu jsem odložil. Porušil jsem své pravidlo, že knihu mám přečíst celou až do konce.

milionářské knihy 2

Náhodou jsem na internetu narazil na video autora knihy z jedné jeho přednášky. Mluvil tam i o své knize Konec prokrastinace a co konkrétně obsahuje. A tím mě dostal. Ihned jsem si vzal knihu a začal číst od začátku. Vnímal jsem ji úplně jinak než doposud. A od poloviny knihy začaly přicházet nápady, AHA momenty a situace, které jsem chtěl hned dát do praxe. Knihu mám přečtenou, jsem z ní nadšený a jde se na druhé kolo. Už teď vím, že bude plná zvýraznění a podtržení.


Nechte věci plynout, protože přicházejí vždy v tu pravou chvíli. Ani dřív, ani později.
Právě teď a tady.


Hodnotné informace k tomu, aby se váš život začal ubírat bohatší cestou, nenajdeme jenom v těchto knihách. V dnešní době moderních technologií máme více možností a spousty zdrojových kanálů, kde informace zdarma získat. Já hodně čerpám z eBooků, které jejich majitelé publikují zdarma nebo za pár korun. Jsou to elektronické knihy, díky kterým získám často mnohem víc, než jenom informace z nich.

Pokud budete sedět na zadku a čekat na zázrak, celý život vám rychle proteče mezi prsty. Na konci už bude pozdě litovat neuskutečněných příležitostí. A ani přečtení té správné milionářské knihy pro vás nebude mít žádný význam, pokud nezačnete konat a dávat získané informace do praxe. Inspirujte se, ať víte, jak může být váš život lepším už zítra.

…že jste to vše už pochopili? Docvaklo vám to? Objevili jste svůj AHA moment?
Pak jste připraveni vydat se na vaši novou cestu a stát se skutečným Majitelem svého života. 
Zajímejte se o to, jak rychle a bez zbytečné námahy dojít ke svým cílům. Buďte lepší a chytřejší než ostatní.

Jiří Král

Mojí vášní jsou životní změny a lidské příběhy. Podnikám, radím, inspiruji, podporuji, motivuji a pomáhám lidem při změnách života. Jednoho dne jsem se rozhodl nepřežívat, nebýt průměrný, ale žít svůj život naplno. Opustil jsem svůj "krysí závod" a díky zásadním změnám jsem dnes skutečným majitelem svého života.

Jsem autorem praktického eBooku Majitelem svého života, jako průvodce na cestě životními změnami. Více o mně se můžete dočíst v mém příběhu.

Spojte se se mnou na facebooku.

Napsat mi můžete na jirka@jirka-kral.cz
Komentáře