Uživí mě podnikání? – dodržením 5 pravidel uživí

Na jaře 2015 jsem absolvoval online kurz s názvem Podnikání z pláže. Už ten název napovídá tomu, že to bude o netradičním podnikání. A opravdu. Novodobí info-podnikatelé, kteří podnikají odlišným způsobem než ostatní. Nejprve dávají a pomáhají, a až pak prodávají. A také mi byla zodpovězena otázka, jestli uživí mě podnikání.

uživí mě podnikání

Tento kurz vznikl právě z potřeb a dotazů lidí, kteří si přečetli knihu autorky Stáni Mrázkové Podnikání z pláže a bestselleru Jak napsat eBook za 14 dní. Nadchlo je to a pustili se do akce. Vstoupili do online kurzu stejně jako já a výsledkem je něco, co jsem si nedokázal ani představit, že bych mohl mít.

Vytvořil jsem si webové stránky. Naučil jsem se psát články na svůj blog. Založil jsem si fanouškovskou stránku na FB. Sepsal svůj první eBook „Jak na životní změny v 5 krocích“. Vytvořil jsem pro vás PRAKTICKÉHO PRŮVODCE životními změnami. Díky tomuto kurzu jsem poznal spoustu lidí, kteří si uvědomili, že život není o tom vstávat ráno na budík a s nechutí jít do práce. Vznikly spousty dalších projektů, které ani součástí kurzu nebyly.

Celý kurz byl završen společným živým setkáním vybraných účastníků. Měli jsme tak příležitost se poznat osobně i s autory celého kurzu. Mohli jsme se ptát na dotazy každého z nich a posunout své podnikání výš.

Proč o tom píšu tento článek?

Za poslední dva měsíce do mé databáze přibyly stovky čtenářů, kteří mají k dispozici můj eBook. Díky bonusu na konci eBooku mi můžou napsat jakýkoliv dotaz, který je napadl v průběhu pročítání eBooku. Lidé mi píšou své příběhy a momentální životní křižovatky, na kterých se nacházejí.

Dostávám dva nejčastější dotazy:

1. Uživí mě moje podnikání? – Mám z toho obavy.

uživí mě podnikáníKdyž už se rozhodnu odejít ze zaměstnání a dělat v životě to, co mě baví, co je moji vášní, pro co mám zřejmě talent, mám strach a jednu zásadní otázku: Uživí mě moje podnikání?

Strach a obavy z toho, jestli to bude fungovat, jestli mě uživí moje podnikání, jestli to zvládnu. To jsou přirozené pocity. Máme je také z toho důvodu, že jsme dlouhou dobu žili v prostředí, ve kterém není prostor pro seberealizaci takovou, která by byla povolena. Většinou slýcháme, že na to nemáme, že ať jsme rádi tam, kde jsme apod. Okolí nás ovlivňuje a odrazuje od příležitosti si změnit život.

Dělejte v životě to, co vás baví, co je vaší vášní. Na světě je spousta lidí, kteří se živí tím, co je naplňuje, v čem jsou přirozeně experti. Pokud by danou věc dělali s odporem a jenom pro peníze, vy byste to z nich cítili a nedůvěřovali jim. Oni by neměli své klienty a jejich podnikání by krachlo.

Popíšu vám ve stručnosti, proč funguje moje podnikání a nové projekty:

 • DĚLÁM V ŽIVOTĚ TO, CO MĚ BAVÍ
  Fascinují mě příběhy lidí, kteří díky své píli si v životě plní sny. Příběhy jsou mojí vášní a dokážu si hodiny a hodiny povídat s lidmi o tom, co jsem prožil, kde jsem koho potkal, co mi to přineslo, kam mě to posunulo. Ukazuji lidem možnosti, které se stanou, pokud v životě udělají správné změny.
 • UČÍM SE OD TĚCH NEJLEPŠÍCH V MÉM OBORU
  Proces neustálého vzdělávání se. Na světě existuje spousty lidí, kteří jsou vám svými informace dostupní. Najděte si proto takové odborníky, se kterými rezonujete, kteří se stanou vaší srdeční záležitostí.Ve vašem oboru je určitě hned několik expertů. Sledujte je, pozorujte je, inspirujte se u nich. To vás posune rychle dopředu nejenom v podnikání. Investujte do svého vzdělávání. Otevřou se vám další možnosti, jak o tom píšu ve svém předešlém článku.
 • NEMÁM KONKURENCI
  Představte si, že v ČR je 140.000 finančních poradců. A přesto já už 5 let jsem jedním z nich. Spíše tedy ten z těch 10%, kteří svoji práci dělají odlišným způsobem. Měl jsem obrovský důvod tuto práci nedělat. Taková konkurence. Nemůžu v tom uspět. Jsou lepší odborníci, kteří mají dlouholeté zkušenosti.

Přesto jsem uspěl. A víte proč?……z jediného prostého důvodu. Našel jsem si své klienty, kteří se mnou rezonují, kteří chtějí moji přítomnost a moje služby. Nemám klienty těch zbylých poradců. Ti ať si nechají svoje. Jsem upřímný, nelžu, nepodvádím, podnikám srdcem a nechci za každou cenu urvat část trhu.

 • NIKDY, NIKDY TO NEVZDÁM
  Své práci se snažím věnovat každý den. Někdy méně, někdy zase více. Podle situace. Každá práce má své tvůrčí výkyvy. I já je mám. Ale přesto stále se snažím, byť po malých krůčcích jít pořád dopředu. Někdy se mi nechce vůbec nic, tak prostě nic nedělám. Tento způsob v podnikání vám to umožňuje. Ale když cítím svoji „vlnu“, naskočím na ni. Tím pak vzniknou další nové projekty, které fungují a vydělávají peníze.
 • VYUŽÍVÁM MODERNÍ TECHNOLOGIE
  Jsem v 21. století a je třeba se tak na to dívat. Na trhu jsou dostupné technologie, které mi pomáhají při komunikaci s klienty. Tyto způsoby kontaktu neobtěžují, ale pomáhají. Můžu tak díky nim najít svoji cílovou skupinu lidí, kteří se stanou mými klienty, pokud tyto technologie dobře využívám.Díky nim dokážu budovat důvěru s klientem a podávat mu tak hodnotné informace. Klient je spokojený a přivádí mi další zájemce.Využívám automatizovaný systém, který mi umožňuje nechat klienty u mě nakupovat, aniž bych musel být s nimi v online kontaktu. Naprosto úžasná věc, která mi dává svobodu v podnikání.

Proto si každý člověk, ať už prodává housky, šije šaty, je interiérový designér, výživový poradce, kouč osobního rozvoje, kadeřnice, info podnikatel, najde svoje klienty. Resp. klienti si vás najdou. Dělejte svoje podnikání dobře, s vášní a srdcem. Lidé to ucítí a půjdou za vámi.

Toto je ve stručnosti 5 mých základních pravidel, proč mi moje podnikání funguje. Pokud takto budete pracovat a postupovat, na vaše strachy a obavy z neúspěchu můžete zapomenout. A jestli máte obavy z toho, zda to zvládnete, případně jak začít, co udělat jako první, aby i pro vás to fungovalo, najděte si PRŮVODCE. 

Druhé nejčastější téma, které mi psali čtenáři eBooku:

2. Po pár nezdarech to člověk vzdá a vrací se zpět do zaměstnání.

uživí mě podnikáníV podnikání je to jako s rostlinou. Nejprve si připravíte dobrou půdu a zeminu, aby se rostlince dobře dařilo. Následně zasadíte vybrané semínko a čekáte, až vyroste. Plody ale nesklízíme hned. Je to logické. Musíme se nejprve o rostlinku pěkně postarat. Zalévat, hnojit, zalévat, hnojit, atd.

Rostlinka chce také vhodné místo s dostatkem světla a slunce. Když nám roste, přesadíme jí do většího květináče, případně na velký záhon. Nejprve nám dá jeden dva malé plody. Pokud se o ni dobře staráme, pravidelně ji zaléváme, roste. Sklizeň je pak veliká.

Takto přesně funguje podnikání. Nemůžete očekávat bohatství a „velké rostliny“ hned na začátku. Je potřeba se nejprve o své podnikání postarat, budovat ho, „zalévat“. A věřte mi, že překážky budou. Ony musí být, jinak se k úspěchu nedopracujete. Každá zvládnutá překážka vás posiluje, posiluje vaši pozici na trhu a vaše podnikání může růst. Překážky překoná pouze 20% lidí, kteří se na tuto cestu vydají.

Je jedno, jestli už je vaše podnikání rozběhnuté nebo na počátku. Pokud se o něj přestanete starat, bude „umírat“ a zajde.

Proto se lidé vracejí zpět do zaměstnání a nejdou dál po té své cestě. Ano,  je plná balvanů a překážek. Pokud by překážky nebyly, úspěch by se nedostavil. Prostě to tak je. Bez překonávání překážek úspěch není. A pokud přeci ano, dlouho nevydrží. Jakýsi pseudo-úspěch. Neživý, umělý.

Vždycky se můžete vrátit do zaměstnání a každý den znechuceně vstávat brzo ráno na budík.
Cesta podnikání není jednoduchá, ale zatraceně se vyplatí si ji projít. Ta svoboda v životě je nenahraditelná.

Jiří Král

Mojí vášní jsou životní změny a lidské příběhy. Podnikám, radím, inspiruji, podporuji, motivuji a pomáhám lidem při změnách života. Jednoho dne jsem se rozhodl nepřežívat, nebýt průměrný, ale žít svůj život naplno. Opustil jsem svůj "krysí závod" a díky zásadním změnám jsem dnes skutečným majitelem svého života.

Jsem autorem praktického eBooku Majitelem svého života, jako průvodce na cestě životními změnami. Více o mně se můžete dočíst v mém příběhu.

Spojte se se mnou na facebooku.

Napsat mi můžete na jirka@jirka-kral.cz
Komentáře