ZAMĚSTNÁNÍ, PROFESE, POSLÁNÍ – do jaké kategorie patříte vy?

ZAMĚSTNÁNÍ, PROFESE, POSLÁNÍ

Už jako malé děti jsme si hráli na to, co bychom chtěli dělat, až budeme dospělí. Co já si pamatuju, tak se hodně objevovaly paní učitelky, sestřičky, kuchařky. Jako kluci jsme si hráli na vojáky, automechaniky, z lega jsme sestavovali různé vesmírné lodě, anebo jsme vymýšleli záhadné dobrodružné výpravy do neznáma. Představovali jsme si, jaké by to mělo být zaměstnání, profese, poslání až vyrosteme.

A když jsme dospělí, tak z dětských učitelek jsou účetní. Ze sestřiček jsou servírky. A z kuchařek jsou kvalifikované pracovnice obsluhy výrobních linek. Kam se tedy poděly naše sny a touhy? Když chceme cestovat, proč jsme zavřeni v kanceláři u počítače a vytváříme nepotřebné analýzy? Dětští stavitelé, projektanti a stratégové dnes jako dospělí jezdí kamionem. Přesto ve volných chvílích si kreslí různé plánky a náčrty na papír.

Podívejme se tedy na to, jak je dobré dávat práci do souvislosti s ostatními oblastmi svého života.

Rozlišujeme 3 typy pracovního zaměření:

  • zaměstnání
  • profese
  • poslání

ZAMĚSTNÁNÍ děláte většinou kvůli výplatě, kvůli penězům. K pokrytí základních potřeb pro přežití – potrava, střecha nad hlavou, teplo, oblečení, složenky. Od zaměstnání nečekáte žádné jiné odměny. Je pouze prostředkem k dosažení vašeho jiného cíle (např. volný čas nebo obživa pro rodinu). Když nedostanete výplatu, po čase dáváte výpověď.

PROFESE je vždy větší osobní zaujetí a investice do práce. Úspěch pro vás nejsou jenom peníze, jako tomu je v zaměstnání, ale také postup, povýšení. Vyšší plat a vyšší post vám přináší větší prestiž a více moci. Sestřička se časem stane staniční sestrou. Analytik a plánovač výroby se stane časem ředitelem divize. Manažeři středního managementu se stanou náměstky ředitelů. Jakmile dojdete do pozice, ze které se už výše dostat nemůžete, začnete hledat požitek a smysl práce jinde.

To přesně se stalo mně. V jednom ze svých zaměstnání jsem se vypracoval na vedoucího logistiky. Lokální obchodně-výrobní společnost o 160 zaměstnancích. Nade mnou byl už jenom majitel firmy. Předpoklad k tomu, že by mi přenechal celou firmu, byla utopie. A tak jsem hledal uplatnění jinde, kde bych mohl ještě více profesně růst.

POSLÁNÍ je vášeň a oddanost práci jako takové. Pokud je práce vaším posláním, vnímáte ji jako příspěvek lidstvu jako celku. Je to něco, co vás přesahuje. Práce vás uspokojuje sama o sobě, bez ohledu na to, kolik z ní inkasujete peněz nebo povýšení. Když vám dojdou peníze a nepřichází další povýšení, stále při práci zůstáváte.

ZAMĚSTNÁNÍ, PROFESE, POSLÁNÍVětšinou bylo poslání přisuzováno velmi prestižní práci, jako např. lékařům, vědcům, soudcům nejvyššího soudu. Následně studie však zjistily, že jakákoliv práce se může stát posláním. Naopak jakékoliv poslání se může změnit na pouze zaměstnání.

Pokud například lékař se na svoji práci dívá jako na zaměstnání a zajímá ho pouze příjem, tak své poslání nemá. Naopak čistič kanalizace, který vnímá svoji práci tak, že čistí a ozdravuje svět, může tak své poslání mít.

Sami si můžete vyzkoušet, zda práce, která je součástí života, je pouze zaměstnání, nebo ji máte jako svoji profesi či poslání.


Zde jsou tři situace a vy si sami řekněte, do jaké míry se s danou situací ztotožňujete:

A

Pracujete hlavně proto, abyste si vydělali dostatek prostředků na něco jiného v životě, než je práce. Kdybyste měli dostatek peněz na účtu, už byste tuto práci dál nevykonávali. Tato práce je pro vás životní nutností, stejně jako když dýcháte nebo jíte. Každou chvíli se díváte na hodiny, když už bude pracovní doba u konce. Těšíte se na víkendy a dovolené. Pokud byste mohli vrátit čas, tuto práci byste si už nikdy nevybrali. Ani svým dětem a přátelům byste ji nedoporučovali. Prostě se nemůžete už dočkat, až budete v důchodu.

B

V podstatě vás práce baví, ale zřejmě to není ta, kterou byste chtěli dělat i za pět let. Cítíte, že chcete pracovat na lepší a vyšší pozici, že máte na víc. Jste ambiciózní a chcete zastávat určitě vyšší posty. Někdy vám připadá, že práce, kterou momentálně vykonáváte, je pro vás ztráta času. Je to však období přechodu k vyšší pozici. Musíte nyní dostatečně dobře vykonávat svoji práci, abyste se dostali dál. Nemůžete se dočkat doby, kdy vás povýší. Znamená to pro vás velké uznání za to, že pracujete dobře. Je to známka toho, že jste lepší, než ostatní pracovníci.

C

Jenou z nejdůležitějších oblastí života je pro vás práce. Jste šťastni a spokojeni, že děláte právě tuto práci. To, čím se živíte, patří do vašeho života a je vaší součástí. Práce je vlastně to první, o čem se zmiňujete před ostatními. Bere si svoji práci s sebou domů a i o dovolené si neodpustíte se jí věnovat. Většina vašich přátel je právě díky této práci. Patříte do několika organizací a sdružení lidí, která patří k této práci. Svoji práci máte nesmírně rádi, naplňuje vás, máte z ní dobrý pocit, protože pomáháte tvořit lepší svět. Všem byste doporučili, aby dělali také takovou práci. Hodně byste byli zarmouceni tím, že byste tuto práci nemohli vykonávat. A o důchodu vůbec nepřemýšlíte.


Pokud svoji práci vnímáte jako své poslání (nejvíce jste se ztotožnili se situací C) a jste s prací spokojeni, je to pro váš život velmi dobré. Jestliže tomu tak není, měli byste se zajímat o to, jak si svoji práci přetvořit ze ZAMĚSTNÁNÍ (situace A) na své POSLÁNÍ. Toto platí v jakékoliv profesi.

K tomu, abyste ze svého zaměstnání či profese udělali své poslání, je třeba používat své silné stránky. O tom, jak je v sobě objevit a jak s nimi pracovat, abyste získali práci svých snů a své poslání, jsem vložil do jedné z kapitol PRŮVODCE na cestě životních změn MAJITELEM SVÉHO ŽIVOTA.

Byl jsem v zaměstnání a byl jsem hodně nespokojený. Naprosto jsem se v tu chvíli ztotožňoval z uvedenou situací A. V tu chvíli jsem praštil pěstí do stolu a začal přetvářet svůj život. Dnes se cítím velmi dobře v práci. Našel jsem a mám své poslání.

Chcete také objevit své poslání?

Začněte tímto:

3sipky-dolu-cervene

ZAMĚSTNÁNÍ PROFESE POSLÁNÍ

>>> STÁHNĚTE SI ZDARMA <<<

jak nakopnout vaše silné stránky a najít své poslání.

 

Jiří Král

Mojí vášní jsou životní změny a lidské příběhy. Podnikám, radím, inspiruji, podporuji, motivuji a pomáhám lidem při změnách života. Jednoho dne jsem se rozhodl nepřežívat, nebýt průměrný, ale žít svůj život naplno. Opustil jsem svůj "krysí závod" a díky zásadním změnám jsem dnes skutečným majitelem svého života.

Jsem autorem praktického eBooku Majitelem svého života, jako průvodce na cestě životními změnami. Více o mně se můžete dočíst v mém příběhu.

Spojte se se mnou na facebooku.

Napsat mi můžete na jirka@jirka-kral.cz
Komentáře